Как да изберем кухненски шкафове
04/05/2022 04/05/2022, 14:29:30Какво трябва да знаем при избора на кухненски шкафове - материал, дизайн, размери, аксесоари
От какъв материал да бъдат кухненските шкафове?
При избора на материал за кухненски шкафове е важно да знаете, че основата на шкафовете обикновено е от ПДЧ, по-рядко от MDF, дърво или шперплат. Вратичките могат да бъдат от MDF, акрил, естествено дърво, ламинат, стъкло и други материали. Причината за това е, че най-изгодния вариант е основата да бъде направена от ПДЧ или дървесни плоскости. Разбира се, възможно е самата основа (т.е кутиите на шкафовете) също да бъде направена от натурално дърво или MDF, но това ще оскъпи значително кухнята без да промени външния ѝ вид. Затова в статията по-нататък ще говорим за това какъв материал да изберем за фасадата на кухнята т.е вратичките на шкафовете.
Фолирана MDF и ПДЧ фасада
Изработва се от дървесни влакна (MDF) или ПДЧ, а горният слой е PVC фолио, който може да бъде в различни цветове и десени. Това е най-масовия и достъпен вариант за кухненска фасада.
Предимства:
- Когато се използва MDF вратичките могат да бъдат както гладки, така и фрезовани
- Съществува голямо разнообразие от фурнири – имитиращи дърво, гланц, мат, богата цветова гама
- Добра устойчивост и трайност
Недостатъци:
- Ако изработката е некачествена се повреждат сравнително бързо. При неправилно завършване на ръбовете, влагата прониква и води до отлепяне или надигане на покритието
Ламинирана фасада
Ламинатът също е популярно и достъпно решение за кухненски шкафове. Вратичките се изработват от трислойни плоскости с дебелина от 15 до 19 мм. Покритието може да бъде от едната или двете страни.
Предимства:
- Огромно разнообразие от цветове, дизайни и фурнири
- Достъпна цена
- Антистатични свойства
- Лесно почистване
Недостатъци:
- Предлагат се само гладки фасади без опция за фрезоване
- Ако ръбовете не са добре завършени съществува голям риск от навлизане на влага и увреждане на покритието
Лакирана MDF фасада
Върху плоскостите се нанася финално покритие от специален лак и може да се постигне различен ефект – гланц, мат, сатен.
Предимства:
- Богато разнообразие от цветове
- Висока издръжливост
Недостатъци:
- По-висока цена в сравнение с предходните варианти
- Податливи са на петна и отпечатъци от пръсти, храна, пръски от готвене, което налага по-често почистване
Акрилна фасада
Изработват се от МДФ дъска с дебелина 18-19 мм. и акрилно покритие с дебелина 1мм. на външен вид са сходни с ламинираните фасади.
Предимства:
- Висока издръжливост на надраскване и повреди
- Устойчивост на високи температури, влага и UV лъчи
- Възможност за обновяване на повърхността чрез полиране
- Богат избор от цветове
Недостатъци:
- Акрилната фасада може да бъде само гладка, не позволява фрезоване
- По-висока цена в сравнение с ПДЧ и ламинираната фасада
Кухненска фасада с фурнир
Долният слой е от МДФ, ПДЧ или шперпалт, а най-горният слой е дървесен фурнир. Това е достъпна алтернатива на масивното дърво. Финиш покритието може да бъде восък, лак или специално масло, което запазва външния вид на дървото и го защитава от външни влияния.
Предимства:
- По-ниска в сравнение с мебели, изработени изцяло от дърво
- Достатъчно голямо разнообразие от фурнири
- Естествена визия
Недостатъци:
- Съществува вероятност от деформиране и пожълтяване на покритието, в следствие на високи температури, влага и UV лъчи.
Стъклени фронтове
Стъклените вратички могат да бъдат най-общо три типа:
- Традиционни – стъкло, вградено в рамка, изработена от дърво или алуминий
- Стъкло, залепено върху мебелна дъска
- Модерни – закалено стъкло без рамка
Стъклените вратички могат да бъдат изработени от класическо, огледално, акрилно, закалено или ламинирано стъкло. Обикновено стъклените фронтове се комбинират с такива от друг материал и се използват основно като акцент.
Предимства:
- Богата гама от цветове, десени и покрития
- Лесно почистване
- Модерна визия
Недостатъци:
- Ниска устойчивост на механични повреди
- Висока цена
Дървени кухненски шкафове
Дървените мебели биват изработени от широколистна, твърда и дълготрайна дървесина – дъб, бук, бреза, явор или от по-евтина, иглолистна дървесина – бор, смърч. Вторият вариант е по-достъпен, но качеството на мебелите е по-ниско, тъй като иглолистната дървесина е по-склонна към измятане под въздействие на външния условия.
Предимства:
- Натурален външен вид, внушителна визия
- Позволяват обработване след време с цел възвръщане на първоначалния външен вид
- Екологичен и безвреден материал
- При правилно импрегниране, дървото е устойчиво на петна, надраскване, влага
- Масивните дървени мебели имат много дълъг живот
Недостатъци:
- Високото тегло на вратичката натоварва много пантите
- Дървото може да промени цвета си, ако е изложено на пряка слънчева светлина
- Нужда от периодични грижи като лакиране и импрегниране
- Висока цена
Допълнителни елементи и обков
Панти – много важно е да заложите на качествени панти, тъй като от тях зависи състоянието на вратичките и техния експлоатационен живот. Може да изберете обикновени или плавно затварящи се или да комбинирате от двата вида.
Водачи – те са скрити и невидими от вън. Позволяват плавното отваряне и затваряне на чекмеджетата. Най-икономични са ролковите модели, но се чупят най-бързо. По-качествени и безшумни са телескопичните. Водачите също могат да бъдат със забавители за по-плавно затваряне на чекмеджето.
Дръжки – важно е да заложите на удобни и здрави дръжки, които да се вписват хармонично в интериора. Тяхната форма и размер трябва да бъде съобразена с тази на кухненското обзавеждане. По отношение на дизайна и цвета, съществува голямо разнообразие, а изборът зависи от интериорният стил.
Може да изберете допълнителни механизми и елементи като бутилиера, поставка за подправки, вградени сушилници за чаши и чинии, вградено осветление в шкафовете и чекмеджетата, специални механизми за „глухи“, ъглови шкафове.
Гланцова или матова кухня?
Гланцовите повърхности отразяват светлината и са подходящи за малки и тъмни помещения, например кухни със северно изложение. Имайте предвид обаче, че по гланцовото покритие много ясно личат следи от пръсти и други петна и изисква по-често почистване.
Ако кухнята е просторна и с обилна слънчева светлина, гланцовите шкафове ще отразяват естествените лъчи на слънцето и това може да бъде много дразнещо за очите. В такъв случай е добре да изберете матова кухненска гарнитура. Освен това матовото покритие изглежда по-естествено и се поддържа по-лесно.
Размери на кухненските шкафове
Долни шкафове
Стандартната ширина на модулите за долни шкафове е 60 см. но според размерите на кухнята, тя може да бъде променена на 30-50 см. Дълбочината също е около 60 см.
Височината, на която се монтира работния плот е от 85 до 95 см. Цокълът обикновено е 10-15 см. Дебелината на плота е 3-5 см.
Горни шкафове
Горните шкафове са с по-малка дълбочина от долните – 35-40 см. Това осигурява нормална работа върху плота без човек да си удря главата в горния шкаф. Ширината им е желателно да е същата като на долните за да се следва естетичната линия на кухнята.
Tweet