10 лечебни растения, които можем да отгледаме в градината

25/09/2018, 13:20:56
Оценка 5 от общо 2 гласа
25/09/2018
Тагове:
10 лечебни растения, които можем да отгледаме в градината

Голяма част от растенията, които отглеждаме са известни със своите лечебни свойства. В днешната публикация ще ви предложим 15 популярни растения, които намират приложение в домашната аптечка при различни здравословни проблеми, а някои от тях са безценен помощник и в кухнята.

Мента

Широко използвана ароматна билка, ментата е цъфтящо многогодишно растение, което може да бъде отглеждано в градината или в сандъче на балкона. Обича влажни и хладни места. Може да живее както на слънце така и на сянка. Расте бързо.

Листата и цветовете й могат да се използват в свежо и в сухо състояние. Те са богати на витамини, минерали, микроелементи, въглехидрати и ензими. Чаят от мента е много полезен при остри грипни състояния, бронхити, ларингити, астма. Помага също така при умора, безсъние, нарушена концентрация. Менатата е известна с успокояващите си свойства. Тя помага за намаляване усещането за тревожност, за по – бързо справяне със стреса, лекува главоболието и подобрява храносмилането.

Маслото от мента има обезболяващо, антисептеично, противовъзпалително действие.

Девисил

Многогодишно растение, предпочитащо влажно и слънчево място. Може да расте и на лека полусянка. Вирее на всякакви почви и може да се отглежда на едно и също място в продължение на 3 – 4 години.

Девисилът се използва като подправка  за салати, супи, бульони. Има и множество полезни свойства: противовъзпалително и успокояващо действие, антибактериален ефект, подобрява апетита, помага за справяне с тревожността.

Девисилът е богат на етерично масло, органични киселини, минерали, пектин, лецитин. Има тонизиращо действие върху стомашно – чревният тракт и подпомага работата на сърдечно – съдовата система.

Мащерка

Мащерката има приятен аромат, използва се като билка, подправка и декоративно растение. Обича слънчеви места и добре дренирана почва. Издържа на засушаване.

Студоустойчива е.

Като билка се използва за успокояване на нервно напрежение, главоболие, има противозъпалително действие. Помага при кашлица, болки в гърлото, възпаления на устната кухина, зъбобол, проблеми на храносмилателната система.

Може да се използва под формата на чай, сироп, тинктура, с нея могат да се правят компреси, вани. Стъблата, цветовете и листата на мащерката се събират през юни – август при сухо време, след което се сушат на сенчесто и проветриво място.

Салвия

Може да се отглежда като градинско или като саксийно растение. Представлява многгодишен вечнозелен полухраст. Освен, че е богато на етерично масло, растението е медоносно. Сухоустойчиво е, не понася преовлажняване, обича слънчеви места и глинесто – песъчливи почви.

Лечебните свойства на салвията се прилагат при респираторни инфекции, умора, изтощение, стрес, проблеми с паметта, храносмилателни проблеми, депресия. Билката се използва и за стопиране на кърменето.

Чаят от салвия има общоукрепващо действие и е полезен при нощно изпотяване.

Ехинацея

Многогодишно тревисто растение, обича светлината и сухите почви. Вирее отлично на каменливи, глинести и варовити почви. Реагира добре на органично и минерално торене.

Корените на ехинацеята съдържат етерично масло, флавоноиди, полизахариди и други биологично активни вещества. Билката притежава противовъзпалително и имуностимулиращо действие. Има благоприятно влияние при вирусни заболявания и главоболие.

Маточина

Предпочита слънчеви места и неутрални почви. Нуждае се от редовно поливане и подрязване. Устойчива е на болести и вредители. Изглежда чудесно в компанията на лавандула.

Използва се за кулинарни, козметични и лечебни цели. Особено полезна е при болести на дихателните пътища, главоболие, депресия, безсъния. Регулира кръвното налягане. Билката гони вредителите и особено досадните комари. Разтрийте няколко пресни листа от маточина в кожата си и ще си осигурите естествена защита срещу насекомите.

Свежите листа на растението ще ви послужат и в кухнята. Добавете от тях към зелена салата, ястия с риба или месо, домашно приготвени сосове.

Босилек

Може да се отглежда в градината или в саксия. Обича неутрална, влажна, добре дренирана почва. В градината може да засадите босилек между доматите си, според някои специалисти доматите стават по – вкусни, ако в съседство вирее босилек. Добри партньори за него са и магданоз, лайка, риган.

Добре е почвата да се обогатява от време на време с компост и да се полива само когато е напълно суха.

Босилекът има антибактериални свойства, помага при респираторни инфекции, проблеми със сърцето, стрес, депресия. Богат е на есенциални масла и антиоксиданти, бори се със стареенето и облекчава главоболието.

Розмарин

Ромаринът представлява вечнозелен храст, който цъфти в бледосини цветове. Има нужда от ярко слънце и почва с добри дреенажни свойства. Веднага след прецъфтяване е добре да се подреже.

Освен за овкусяване на ястия и салати розмаринът може да се използва за разкрасителни процедури и като лечебна билка. Той е богат на есенциални масла, които притежават противовъзпалителни и антисептични свойства. Маслото от розмарин може да се използва при проблеми с кожата, скалпа, косата, също както и за ароматерапия. Има успокояващо, тонизиращо и стимулиращо действие. Чаят от розмарин помага при храносмилателни проблеми, умора, стрес.

Смрадлика

Представлява висок храст или малко дръвче, което е много подходящо за акцент в градината. Чувства се най – добре на слънце, расте на бедни, песъчливи и сухи почви. Издържа на ниски температури. Може да се засажда единично или на групи.

Смрадликата има силен антибактериален ефект. Помага при гъбички, херпес, афти, кожни заболявания, възпаление на венците и устаната кухина. Има стягащ ефект върху кожата.

Лавандула

Многогодишно вечнозелено растение, което се използва както с декоративна цел, така и като ароматна билка и подправка. Лавандулата е устойчива на суша и на студ, обича слънчевите места и умереното поливане. Чудесно се комбинира с други билки като салвия, здравец, розмарин, мащерка.

Като билка се използва при нервно напрежение, безсъние, главоболие, изгаряния, екземи.

Изсушеният цвят от лавандула се използва и като средство против молци.






Голяма част от растенията, които отглеждаме са известни със своите лечебни свойства. В днешната публ