Арония (Aronia) - отглеждане, ползи, рецепти
05/11/2017 05/11/2017, 18:34:31Семейство: Розоцветни
Арония е многогодишен храст, достигащ височина до 1,5 – 3 м. Цъфти през май, а плодовете зреят през септември. Родината му е Северна Америка. Характеризира се с лъскави листа и синьо – черни плодове с тръпчиво – кисел вкус. Интересът към растението напоследък все повече се засилва, най – вече заради ценните му хранителни качества и лечебни свойства. Плодовете на аронията се използват за приготвяне на сокове, компоти, сладка, десертни вина. Подходящи са също така за оцветяване на бели вина.
Плодовете на аронията са богати на витамини и особено витамин Р. Съдържат още йод, захари, органични киселини, каротин, фосфор, желязо, мед, магнезий.
Плодовете и сокът от арония намират приложение при лечението на високо кръвно налягане, стомашни и бъбречни заболявания, мигрена, атеросклероза, нервни разстройства. Растението се прилага също така за лечение на дерматити и екземи. Има силен антиоксидантен ефект. Препоръчва се и за укрепване на имунната система.
Отглеждане на арония
Място: Аронията се развива най – добре в райони с висока атмосферна влажност, предбалкански и планински области. Нуждае се от светло и слънчево място, но е доста издръжлива на атмосферни условия и понася и много ниски температури до минус 30 градуса.
Почва: Не е притенциозна и расте на почти всякакви почви с изключение на каменисти и много солени. Ако почвата е кисела трябва да се неутрализира с вар.
Поливане: Аронията е влаголюбива култура, трябва да се полива редовно по време на наедряването на плодовете.
Размножаване: Растението може да се размножи по няколко начина – чрез резници, издънки и семена. Растенията се засаждат през есента преди настъпване на големите студове.
Аронията не страда и болести и вредители.
Ползи от аронията
Аронията е чудесен източник на антиокасиданти. Тя е богата на витамини К, С, В1, В6 и В9, които са изключително важни за метаболитните процеси в организма. Богато е и съдържанието на макро и микроелементи – калций, калий, магнезий, йод, фосфор.
Основни ползи за здравето от аронията:
- Поддържа нормални нивата на кръвното налягане и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания;
- Поддържа здравето на уринарния тракт;
- Има противовъзпалителни и противовирусни свойства;
- Подсилва паметта и концентрацията;
- Подобрява храносмилането;
- Има имуностимулиращо действие;
- Грижи се за здравето на очите;
- Прави кожата гладка и забавя появата на бръчки;
- Притежава антисептично действие;
Рецепти с арония
Конфитюр от арония
Продукти:
- Арония – 1 кг;
- Захар – 1 кг;
- Вода – 2 ч.ч;
- Канела – 2 пръчици;
- Лимонена киселина – 1 суп. л;
Приготвяне:
Измийте, отцедете плодовете и ги намачкайте в подходящ съд. Сложете водата със захарта да заври и добавете намачканите плодове и канелата. Варете конфитюра на слаб огън докато се сгъсти. Добавете лимонената киселина и свалете от котлона. След 10 минути го пресипете в затоплени, сухи бурканчета докато още е горещ. Затворете ги и ги съхранявайте на хладно.
Чай от арония
Продукти:
- Сушени плодове арония – 2 суп.л;
- Вода;
- Мед – по желание;
Приготвяне:
Сушените плодове се заливат с 2 ч.ч вряла вода, съда се захлупва и се оставя чая да се запари за около 30 минути. Прецежда се и се подслажда с мед по желание.
Сироп от арония
Приготвяне:
- Плодове от арония – 2 кг;
- Захар – 1 кг;
Приготвяне:
Измийте плодовете и ги пасирайте. Смесете ги със захарта. Ако желаете сиропът да е по-сладък, количеството захар може да бъде 1,5 кг. изсипете сместа в голям, стъклен съд и оставете да престои 2 дни на хладно и тъмно място. След това прецедете добре през 2 слоя тензух, разлейте получения сироп в бутилки, затворете ги и ги стерилизирайте за 3 минути.
Желирано кисело мляко с арония
Продукти:
- Кисело мляко – 2 ч.ч;
- Захар – 2 ч. л;
- Желатин – ½ пакетче;
- Арония – 2 суп. л. плод от компот или конфитюр;
- 2 листенца мента;
Приготвяне:
Желатина се накисва. Разбийте млякото със захарта и добавете разтопения желатин. В подходящи чашки сипете по 1 лъжица от аронията, след което добавете млякото. Сложете чашките в хладилника. След 20 минути десерта се е стегнал, извадете го от хладилника и го декорирайте с листенца мента.
Смути с арония
Продукти:
- Плодове от арония – 1 ч.ч.
- Банани – 3 бр;
- Кисело или кокосово мляко – 2ч.ч;
Приготвяне:
Смесете всички съставки и ги пасирайте до постигане на пълна хомогенност.
Tweet