Каква киселинност на почвата предпочитат различните растения
16/01/2020 16/01/2020, 13:54:19Киселинността на почвата е един от най-важните й показатели и оказва съществено значение върху развитието на растенията.
Според своята киселинност почвите се делят на няколко типа:
- pH над 8,5 – силно варовити (алкални)
- pH 7,5-8,5 – варовити
- pH 7-7,5 – слабо варовити
- pH 6,5-7 - неутрални
- pH 5,5-6,5 – слабо кисели
- pH 4,5-5,5 – кисели
- pH 3-4,5 – силно кисели
В зависимост от това каква киселинност предпочитат, растенията се делят на 4 основни групи:
Ацидофити
Това са растения, които обичат кисели почви (pH под 6,5).
Растения, които виреят на силно кисели почви (pH под 5,5) са: иксора, еписция, рододендрон, камелия, калуна, гардения, хортензия, ерика, хвойна.
Растения, предпочитащи леко кисела почва (pH 5,5-6,5) такива са повечето стайни и градински растения: аспарагус, абутилон, амарилис, кала, папрат, бегония, примула, коледниче, фуксия, керия, жасмин, глоксиния.
Неутрофити
Растения обитаващи неутрални почви (pH 6,5-7).
Много стайни растения, принадлежат към тази група: циклама, кливия, драцена, каланхое, циганче, зюмбюл, роза, хризантема, мушкато и други.
Базиофити
Растения, развиващи се във варовити почви (pH над 7).
Това са основно пустинни и полупустинни растения: кактус, кампанула, палма, карамфил.
Индиферентни
Тази група обхваща растения, които се развиват еднакво добре на почви с различна киселинност – такива са: момина сълза, лютиче, маргаритка и други.
Как да установим киселинността на почвата
Може да си закупите лакмусови ленти, които имат цветна скала със съответните стойности на pH. В подходящ съд се налива малко вода и се добавя щипка от пръстта. Потапя се късче лента и промяната в оцветяването се отчита по скалата.
На готовите пакети с почва е отбелязана нейната киселинност, както и съдържанието на микроелементи. На някои продукти са изброени растенията, за които сместа е подходяща, което е голямо улеснение за любителите цветари.
Как се коригира киселинността на почвата?
За повишаване на алкалността на почвата най-често се използват варовик, гасена вар, гипс, смлян тебешир.
Повишаване на киселинността може да се постигне чрез добавяне на торф, железен сулфат, амониев сулфат.
Как киселинността на почвата влияе върху развитието на растенията?
Киселинно-алкалния баланс на почвената смес влияе върху достъпността на хранителните вещества. Пожълтяването на младите листа е признак за недостиг не желязо, но това не означава непременно, че в почвата липса достатъчно количество желязо. Ако почвата е алкална това затруднява абсорбирането на желязото от растението.
Леко киселинната почва (pH 5,5-6,5) предлага най-добри условия за усвоява на хранителните вещества.
В силно киселата почва се освобождават големи количества манган и алуминий, които могат да бъдат токсични за растенията, да забавят или дори спрат развитието им.
Киселинността на почвата влияе и върху организмите, които я обитават. Така например леко киселата почва е подходяща за микроорганизмите, които превръщат азота във форма, достъпна за усвояване от растенията.
Интересно: Как киселинността на почвата влияе върху цвета на хортензията
Tweet