Задачи в градината в началото на лятото
15/06/2018 15/06/2018, 15:38:11Майските валежи създават предпоставки за развитие на плевелите в декоративната градина. Веднъж седмично преглеждайте внимателно всяко кътче от двора и отстранявайте навреме нежеланата растителност.
В цветната градина
През месец юни в градината цъфтят лилия, лупина, божур, рози, оман, ирис, здравец, мак, омайниче и други.
Моментът е подходящ за засаждане на теменужки, парички, незабравки, лунария.
Вечнозелената юка може да се размножи чрез издънки.
През месец юни може да подрежете лавровишната и чашкодрянът за да им придадете желаната декоративна форма.
Не забравяйте да отстраните прецъфтелите цветове на розите. Следете и за наличие на листни въшки по розовите храсти и другите декоративни растения в градината. Ако видите такива вземете мерки навреме.
В лозето и овощната градина
В началото на месеца проверете лозето за болести и вредители. Привързвайте леторастите на лозата към опора като по този начин осигурявате по – добра фотосинтеза на листата и по – добри условия за пръскане и обгрижване на растенията.
Топлото време създава благоприятни условия за поява на брашнеста мана по овошките.
Брашнестата мана ще познаете по белия налеп, развиващ се по листата, колнките и плодовете. Най – често бива нападната южната част от коронота на дървото, тъй като тя се огрява най – дълго от слънцето.
Ако откриете болни клонки изрежете ги и напръскайте с подходящи фунгициди.
Мулчирайте почвата около овошните култури за да запазите събралата се влага от пролетните дъждове. Може да използвате сухи листа, слама, трева, дървени стърготини. Мулчът трябва да бъде от 5 до 8 см. за да има добър ефект.
В зеленчуковата градина
Окопавайте редовно лехата с разсади, това ще я предпази от развитие на болести и неприятели и ще подобри въздушния обем на почвата.
Поливайте редовно младите насъждения, най – добре вечер 2 часа преди залез слънце.
Tweet