Всичко, което трябва да знаем за градинската почва
08/04/2019 08/04/2019, 09:45:45От състоянието, вида и структурата на почвата зависи дали можем да отглеждаме здрава растителност.
Почвата е съставена от четири основни компонента:
1. Въздух
2. Вода
3. Органични вещества
4. Минерални частици
Строежът и структурата са физическите качества на почвената смес. Строежът зависи от пропорциите на различните по размер минерални частици. Ако по – голямата част от тях са едри, то почвата е лека, съответно ако частици са дребни, почвата е тежка.
Най – добрия вариант е да има приблизително равни части и от двата размера частици, за да се получи почва със среден строеж.
Почвената структура зависи от начина, по който са съединени минералните частици. Най – благоприятния вариант е ронливата почва – при него минералните частици са на трохи. Тази смес се обработва най – лесно.
Структурата на почвата може да бъде подобрена чрез внасяне на различни торове, но строежът й няма как да се промени.
Коя е най – добрата почва?
- Тя е богата на хранителни вещества;
- Има ронлива структура;
- В нея липсват или има съвсем малко камъни;
- Богата е на органични вещества и варовик;
Какво представляват минералните частици в почвата?
- Глина – може да разберете, че почвата ви е богата на глина ако пръстта е лепкава когато се намокри и от нея лесно може да се оформи топка с ръка.
- Фин пясък – слабо песъчлива е почвата, съдържаща много малки частици пясък, които не се усещат при допир.
- Среден пясък – почвата със съдържание на средно големи частици пясък, наподобява на трапезна сол когато я разтриете между пръстите си.
- Едър пясък – тази смес наподобява по – скоро на захар.
- Чакъл и камъни – почвата с голямо съдържание на тези елементи се нарича „каменлива“ или „чакълеста“.
Леките почви съдържат 90 % пясък и 10 % глина. При средните почви това съотношение е 50 : 50, докато при тежките почви глината преобладава.
Как да разберете вида на вашата почва?
Първият вариант е да изберете ден, в който почвата е влажна, да се разходите в градината и да я огледате внимателно. Ако има над 25 – 30 камъчета на един квадратен метър площ, то почвата ви е камениста.
Ако камъчетата са по – малко, а почвата е рохкава и тъмнокафява или сива на цвят, то значи тя е торфена.
За да определите плодородието на почвата обърнете внимание на плевелите. Ако сред тях има коприва, кострец или звездица, значи се радвате на плодородна почва.
В случай, че повърхността на почвата е покрита с мъх, то най – вероятно дренажа е лош.
Как да подобрим почвата?
Глинеста и песъчливо – глинеста – това е характерна тежка почва, богата на хранителни вещества. На нея се работи трудно, особено когато е мокра. През зимата има риск от подгизване, а през лятото – от напукване, особено при много сухо време. Такава почва е студена и на нея трудно виреят ранни култури.
Как да я подобрим?
- Осигурете добър изкуствен дренаж;
- Добавете варовик, за да подобрите ронливостта;
- Подхранете с оборски тор;
Средно глинеста – тази почва има добра ронливост, задържа вода и хранителни вещества. Обработва се сравнително трудно при мокро време, но по – лесно от тежката глинеста почва.
Как да я подобрим?
Тази почва е с добра структура и единственото, от което има нужда е редовно добавяне на варовик и прекопаване.
Песъчлива – обработва се лесно когато е влажна, има добър дренаж и е подходяща за отглеждане на ранни култури. Най – често не е достатъчно хранителна. Изсъхва бързо и се налага често поливане. През нощта изстива бързо.
Как да я подобрим?
Почвата е благоприятна, добавяйте редовно торове и поливайте обилно.
Варовита – лепкава при мокро време, твърде алкална е за доста видове растения, но е подходяща за алпинеуми.
Как да я подобрим?
- Прекопавайте плитко;
- Добавяйте често изкуствени торове;
Торфена – обработва се лесно, има добър дренаж. Твърде кисела е за много видове растения, но е много подходяща за рододендрони.
Как да я подобрим?
Внасяйте редовно варовик;
Камениста – тази почва изсъхва много бързо през лятото, трудно се поддържа, но осигурява много добър дренаж.
Как да я подобрим?
- Прекопавайте плитко;
- Добавяйте редовно минерални торове и компост;
Редовното прекопаване значително ще подобри състоянието на почвата и ще ви даде възможност да отгледате здрава растителност. То разрохква пръстта и по този начин подобрява дренажа. Ускорява се процеса на разпад на органичните вещества и това подобрява храненето на растенията. Чрез прекопаване може да внесете компост под повърхността и да подобрите хранителния състав на почвата.
Най – подходящия сезон за прекопаването е края на есента – началото на зимата. Песъчливата почва може да се обработи и в началото на пролетта. Прекопаването не бива да се прави ако повърхността е замръзнала или подгизнала от влага.
С кои добавки можем да подобрим почвата?
Вар – използва се за намаляване на киселинността на почвата и подобряване на ронливостта. Добавя към почвата калций. Добре е редовно да внасяте хидратна вар, тъй като дъждовете отмиват варовитото съдържание на почвата. Това ще увеличи и броя на полезните бактерии, образуващи хумус, тъй като те не могат да живеят в твърде кисела почва.
Торове – използват се за подхранване на растенията.
Създатели на хумус – това са органични вещества, чиято цел е да увеличат популацията на полезни бактерии. Те подобряват почвения строеж.
Преди засаждане на растенията е добре да се внесат вар и създатели на хумус, а след засаждане – бързодействащи торове.
Tweet