Черницата - отглеждане и използване
19/11/2019 19/11/2019, 13:56:53Черницата е многогодишен дървесен вид, който при благоприятни условия може да достигне до 500 годишна възраст и височина до 25 м. Развива се най-добре на дълбоки и плодородни почви. Листата ѝ са с различна форма – неправилно насечени или сърцевидни. При откъсване отделят млечен сок. Цветовете са еднополови и се появяват заедно с разлистването през май. Плодовете са сладки на вкус и много полезни.
Черницата издържа на високи температури и продължително засушаване. Расте бързо. У нас са разпространени два вида черница – бяла и черна.
Бялата черница се отглежда в райони с надморска височина над 800 метра. От нея може да се направи жив плет. Широко приложение намират и плодовете ѝ.
Черната черница е по-слабо разпространена. У нас се среща по Черноморието, в района на Сливен, Петрич, Сандански, Враца. Едно дърво може да даде над 80 кг. плодове, които узряват през юли и имат лечебни качества. Плодовете са едри, с много приятен, сладко-кисел вкус.
Черницата се размножава чрез семена и чрез резници, като вторият вариант е по-успешен. Отрязват се добре развити, едногодишни леторасти през есента или през зимата. Нарязват се на дължина около 80 см. до момента на вкореняването се съхраняват във влажен пясък или перлит при температура около 2-4 градуса. През март се вкореняват в субстрат от пясък, торф и градинска почва. Вкореняването е най-успешно при постоянна температура от около 25 градуса. Влажността също трябва да се поддържа висока, като за целта е добре да се използва пластмасово покритие.
Вкоренените резници се изваждат през есента и се засаждат на постоянно място. През първите една-две години е нужно младите растения да се поливат при засушаване. През есента трябва да се премахват сухите и болни клони. Черницата реагира много добре на подмладяващи резитби.
Най-подходящото време за подрязване е през пролетта при положителна температура на въздуха.
Полезни свойства на черницата
Плодовете на черницата са богати на органични киселини, витамини, минерали, флаваноиди. В 100 гр. сурови черници се съдържа 45 % от дневната доза витамин Ц и 15 % от дневната доза желязо.
Плодовете на черната черница са ценен антиокасидант. Листата, корените и плодовете на растението се използват за лечение на редица болестни състояние като:
- Кашлица
- Висока кръвна захар
- Успокояване на болка
- Възпалени венци
- Висок холестерол
- Язва
- Афти
- Простудни заболявания
Чаят от листата на черница не бива да се консумира в големи количества защото смъква кръвната захар и при хора с проблеми с въглехидратната обмяна може да доведе до хипоглекимия!
Плодовете на черницата могат да се консумират умерено, най-добре на гладно. Действат тонизиращо, антибактериално, антиоксидантно, противовъзпалително.
Как се приготвя:
- Запарка – 2 суп. л. стрити плодове се заливат с 200 мл. вряла вода. Престоява 4 часа, прецежда се и се пие;
- Тинктура от кората – използва се при зъбобол;
- Сироп от зрели плодове;
- Накисване на листата в зехтин за няколко дни. След това се намазват засегнатите участъци при кожни проблеми.
Рецепта за сладко от черница:
Необходими продукти:
- 1 кг. плодове от черница
- 1 кг. захар
- 1 ч.л. лимонена киселина
Приготвяне:
Подбират се добре узрели, здрави плодове. Почистват се от дръжките и се измиват внимателно. Посипват се със захарта и се варят на слаб огън в продължение на 40 мин. непосредствено преди свалянето от огъня се добавя лимонената киселина. След като се охлади, сладкото се изписва в сухи буркани, които се стерилизират.
Tweet