Гъбни болести по стайните растения
11/04/2019 11/04/2019, 12:06:31Гъбните болести се разпространяват чрез спори в почвата, водата, вятъра, хората. Когато попаднат при оптимални условия на околната среда те бързо проникват в тъканите на растението и го разболяват. За да бъде ефективна борбата е много важно да се идентифицира правилно вида патоген.
Кои са най – разпространените гъбни болести по декоративните растения:
Сиво ботритисно гниене
Причинител: Botrytis cinerea
Симптоми: по листата се появяват бледи воднисти петна, които при висока влажност се уголемяват и се покриват със сив прахообразен налеп. С течение на времето повредените тъкани придобиват тъмнокафяв цвят. По цветовете се появяват малки кафеникави петна, които също могат да се покрият със сив налеп.
Борба: основната грижа за профилактика е редовно проветряване на помещенията, също и избягване на поливането късно вечер, за да не остават листата мокри през нощта. При поява на болестта се използва някой от следните фунгициди:
- Кантус 0,1 %
- Митос 0,25 %
- Топсин М 70 ВП 0,15 %
Алтернарийни листни петна
Причинител: Alternaria alternate A. panax
Симптоми: гостоприемници на патогена са: импатиенс, маранта, калатея, фикус, фатсия, гербер, карамфил, шефлера, папрат, мушкато, астра, циния.
Признаците включват поява на малки водни петна, които постепенно стават ръждиви. Появяват се по листата, венчелистчетата и стъблата. Бързо се уголемяват, сливат се и листата прегарят.
Борба: избягвайте мокренето на листата. При развити симптоми използвайте някой от следните препарати:
- Полирам ДФ 0,2 %
- Сумилекс 50ВП 0,1 %
- Дитан ДГ 0,2 %
Физараийно гниене
Причинител: Fusarium spp.
Симптоми: по стъблото близо до основата се появяват вдлъбнати воднисти петна. Постепенно те загниват, след което изсъхват.
Борба: превантивните мерки включват поддържане на нормална, не много висока въздушна и почвена влажност, избягване на мокрене на листата. Използвайте
- Топсин М 70 ВП 0,15 %
Фузарийно гниене на корените и стъблото
Причинител: Fusariumoxysporum
Симптоми: корените и основата на стъблото покафеняват, листата пожълтяват и изсъхват, растенията лесно могат да бъдат изтръгнати от почвата.
Борба: не допускайте преовлажняване. За лечение използвайте:
- Топсин М 70 ВП 0,15 %
Фитофторно гниене
Причинител: Phytophtora palmivora Butl.
Симптоми: патогена напада както стайни растения, така и такива, отглеждани на открито. Най – уязвими са: аглаонема, азалия, антуриум, бегония, бугенвилия, вербена, глоксиния, гербер, кала, лилиум, драцена, дифенбахия, циклама, каланхое, петуния и други.
По листата и стъблото се забелязват признаци на гниене. В основата на растението се появяват воднисти петна с неправилна форма. Листата пожълтяват и увяхват бързо. Стъблото може да се пречупи. С времето корените омекват и загниват.
Борба: за да се избегне развитие на болестта от съществено значение е добрия дренаж, премахването на растителните остатъци и недопускане на преовлажняване на почвата. При вече настъпило заразяване, третирайте с някой от следните фунгициди:
- Верита ВГ 0,15 %
- Браво 500 0,2 %
- Дитан ДГ 0,2 %
Питийно гниене
Причинител: Pythium spp.
Симптоми: болестта поразява най – често луковчини, едногодишни и многогодишни цветя. Причинява загниване в основата на корените и стъблата. Листата пожълтяват и окапват.
Борба: важно е сеитбата на семената и вкореняването на разниците да става в дезинфекциран субстрат. При вече настъпило заболяване използвайте:
- Верита ВГ 0,15 %
- Браво 500 0,2 %
Брашнеста мана
Причинител: Oidium и Erysi phae
Симптоми: повечето стайни растения са податливи на болестта. Признаците започват с поява на дребни закръглени петна по горната страна на листата. По – късно петната се покриват с бял налеп. При повишена влажност петната се разрастват и могат да обхванат целите листа.
Борба: трябва да се избягва мокренето на листата и редовно да се проветряват стаите. Може да се използват следните препарати:
- Вектра 10СК 0,05 %
- Топсин М ВДГ 0,15 %
- Топаз 100ЕК 0,03 %
Ръжда
Причинител: Puccinia, Uromices
Симптоми: гъбата се развива при високи температури (24 – 30 градуса) и повишена влажност на въздуха. Може да засегне както стайни видове, така и такива, отглеждани на открито. Петогена предизвиква прегаряне и окапване на листата, деформации изсъхване на надземните части на растението.
Борба: ако болестта се открие рано и има само няколко листа с единични петна те трябва да се откъснат и изхвърлят. При по – късно откриване трябва да се направят минимум две пръскания с някой от фунгицидите:
- Вектра 10СК 0,05 %
- Саназол 25ЕК 0,02 %
Внимание! Посочените препарати за защита са само някои от възможните варианти! В агроаптеките ще откриете и други подходящи препарати.
Tweet