Мащерка (Thymus serpyllum)
24/08/2016 24/08/2016, 03:00:00Семейство Устоцветни
Мащерката представлява многодишно тревисто растение, достигащо височина до 35 см. В нашата страна расте по каменисти места и редки гори. Известна е още като овчарска чубрица, бабина душица и други наименования.
Произхожда от Средиземноморието. Цъфти от юни до септември с бели, розови или лилави цветове. Силно ароматна е. Листата и цветовете й са ценни, тъй като са богати на етерично масло.
Отглеждане
Място: Мащерката изисква слънчево и топло място, не понася добре засенчване. В топлите райони синтезира повече етерично масло. Презимува лесно, издръжлива е на ниски температури.
Почва: Лека, добре дренирана, богата на хранителни вещества и добре наторена почва. Подходящо е подхранване както с минерални, така и с органични торове.
Поливане: Мащерката предпочита умерено поливане. Излишната влага не се отразява добре на растението.
Размножаване: Растението се размножава със семена. Засаждат се на пролет на около 1,5 см. дълбочина. Важно е да се подхранва редовно и почвата да се поддържа чиста от плевели. В началото растежът на мащерката е бавен. Може да се отглежда на едно място в продължение на 3 - 4 години.
Мащерка в саксия: Ароматното растение е сред най – предпочитаните балконски подправки. За да я отгледате в саксия осигурете й добър дренаж, почвена смес за балконски цветя и обилно поливане вседнага след засаждането. След това излишната влага може да попречи на правилния й растеж, затова поливайте само когато почвата изсъхне. Изберете й слънчево място, най – добре южна тераса.
Приложение
Етеричното масло от мащерка се използва в медицината, кулинарията и парфюмерията. Маслото както и чаят от мащерка се препоръчват при много болестни състояния като: грип, бронхит, болести на дихателните пътища, главоболие, стрес, нервни болести, гъбични заболявания, храносмилатени проблеми.
Мащерката се използва и за консервиране и приготвяне на ястия и питиета. В кухнята е една от най – популярните и вкусни подправки.
Tweet