Магическа гъба - как да я използваме
21/07/2020 21/07/2020, 14:35:44Меламиновата гъба почиства почти всичко – от мазните стени на микровълновата до котелния камък в банята. Не случайно се нарича „магическа гъба“ тъй като премахва упорити замърсявания без препарати. Намокряте я с вода и е готова за употреба. Освен това е евтина и достъпна.
И така, „магията“ се нарича меламинова пяна. Меламинът е органично вещество, богато на азот с добри почистващи и абсорбиращи свойства. Гъбата има порьозна структура, която абсорбира излишните замърсявания и по този начин почиства повърхностите.
Опасна ли е за здравето меламиновата гъба?
Не. Ако се спазват инструкциите за употреба, меламиновата гъба е безопасна за човешкото здраве. При поглъщане меламинът е токсичен, макар че ако е в малки количества не причинява проблеми и се изчиства от тялото посредством урината. Почистването с гъбата обаче не крие рискове стига да не почиствате с нея повърхности, които са в пряко контакт с храна като например дъска за рязане, вътрешността на блендера или да миете с нея плодове и зеленчуци.
Поглъщането на големи количества меламин обаче уврежда отделителната система и може да доведе до камъни в бъбреците и проблеми с пикочния мехур. Ако сте почистили с гъбата повърхности, които са в контакт с храна – чинии, дъска за рязане и др. просто ги измийте отново с топла вода и препарат за съдове преди да ги използвате. Измивайте добре ръцете си след всяка употреба на гъбата и я дръжте на място, недостъпно за деца и домашни любимци.
Не навлажнявайте гъбата с много гореща вода, тъй като меламинът става токсичен при нагряване.
Ако се следват инструкциите за безопасност, магическата гъба е чудесно решение за хора с алергии или чувствителност към различни химикали, тъй като не се налага да се вдишват вредните изпарения на почистващи препарати.
Как да използвате меламиновата гъба?
1. Ако сте купили голяма по размер гъба, а искате да почистите малка площ, отрежете парче от нея с необходимия размер.
2. Намокрете гъбата с вода и я изстискайте без да я усуквате за да не нарушите структурата на порите.
3. Избършете замърсената повърхност като използвате гъбата под ъгъл, а не с цялата ѝ площ, тъй като при всяко почистване част от гъбата се разпада и тя намалява подобно на гума на молив. Когато я използвате под ъгъл материалът ще се изтрие постепенно и ще има по-дълъг експлоатационен живот.
4. След края на почистването с гъбата, минете повърхността с навлажнена кърпа, а след това със суха кърпа, за да отстраните остатъците от разпаднатия меламин.
5. Изплакнете гъбата под течаща вода, изстискайте я и я оставете да изсъхне преди да я приберете.
По време на почистване меламинът в гъбата се разпада и влиза в контакт с кожата на ръцете като може да предизвика дразнене и увреждане затова винаги използвайте домакински ръкавици!
Не нанасяйте почистващи препарати върху гъбата, тъй като при контакт на меламинът с други химични вещества (особено хлор) може да се отключат опасни токсични реакции!
Преди да почистите дадена повърхност за първи път с гъбата, тествайте върху малка площ за да сте сигурни, че няма опасност от повреждане на материала.
Какво може да почистим с меламинова гъба?
- Стенни покрития – фаянс, боя, тапети;
- Подови настилки – ламинат, линолеум, теракот;
- Кухненски повърхности – печката, котлоните, шкафовете, хладилника;
- Банята – варовик и ръжда върху санитарията, смесителите, плочките;
- Кожени изделия – обувки, чанти, дрехи, седалки на автомобила, дамаски на мебели;
- Пластмаса – первазите на прозореца, дограмата, ПВЦ панели и всички изделия от пластмаса;
- Мебели – мебели от дърво, ПДЧ, МДФ;
Магическата гъба почиства петна от:
- Моливи, химикали, флумастери;
- Варовик;
- Ръжда;
- Сажди;
- Отпечатъците от обувки;
- Прах, мръсотия;
- Жълти петна от тютюнев дим;
- Мазни петна;
Какво НЕ бива да почистваме в меламинова гъба?
Магическата гъба може да увреди повърхността на някои материали:
- Неръждаема стомана – абразивната структура на гъбата ще нарани лъскавата повърхност на посудата от неръждаема стомана;
- Камък – не почиствайте плот от естествен камък – мрамор, гранит, тъй като има риск по него да останат драскотини;
- Тефлон – изделия с тефлоново или друго незалепващо покритие (керамика, мрамор) също не бива да бъдат почистване с гъбата поради опасност от нараняване на защитния слой;
- Лъскави и лакирани покрития – например автомобилът отвън – има сериозна опасност от надраскване и повреждане на боята;
- Екрани – дисплеите на телефони, компютри, телевизори, както и огледала също ще станат на драскотини при почистване с абразивната гъба;
- Съдове за хранене – при разпадане по тях ще останат фини парченца меламин, който не бива да се поглъща;
Tweet